نشانه های کم خوابی در سفر را بشناسید
image of 1140x530
کم خوابی میتونه باعث احساس خستگی، بد اخلاقی، گرسنگی و تحریک پذیری بشه. اما باید بدونید که حتی بدتر از این هم میتونه باشه. ۵۳ درصد آمریکایی ها کمتر از ۷ ساعت می خوابن. اما با این همه تاثیر منفی، چی باعث میشه انقدر دنبال کمتر خوابیدن باشیم؟ با ما همراه باشید تا بدونید با کم خوابیدن چه بلایی سر خودتون میارید.

کارها را مختل می کنید.
وقتی همکارتون سر کار با صدای بلند حرف میزنه و مرتب پشت میز به خودش کش و قوس میده، مطمئنا اعصابتون خرد میشه. درسته! یکی از اثرات منفی کم خوابی، تحریک پذیری فوق العاده اس!!! شما به هر اتفاق کوچکی واکنش میدید و همیشه آماده تحریک شدن هستید. تحقیقات نشون میده که رفتارتون در محل کار ارتباط مستقیمی با نوع استراحت شب قبل داره. اما دلیلش چیه؟ در نتیجه کم خوابی از سوخت رسانی به مرکز کنترل مغز شما جلوگیری میشه. این امر موجب اختلال در تصمیم گیری در محل کارتون میشه. ناهنجاری های محل کار مثل جعل، سرقت، عدم تمرکز و شایعه پراکنی میتونه کاملا وابسته به استراحت بد و سبک زندگی نامناسب باشه.

آروم آروم افسرده خواهی شد.
کمبود خواب در طول زمان میتونه باعث افسردگی بشه. مشکلات خواب کاملا با اختلال در زندگی آدما در ارتباطه و عامل بزرگی در ایجاد افسردگیه. وقتی کمتر بخوابید، تنش، تحریک پذیری، ورزش کمتر و عدم تناسب اندام سراغتون میاد. این ها دلیل های مهمیه تا زودتر افسرده شید. تحقیقات روی ۱۰۰۰۰ نفر نشون داده که کسانی که بیش از ۵ شب بی خوابی در ماه تجربه می کنن مستعد درگیری با افسردگی هستن.

پرخوری می کنیدو بدنتون چربی بیشتری جذب خواهد کرد.
شاید مثل همیشه غذا می خورید، درست مثل همین ۵ سال گذشته و عادت های غذایی تون هیچ تغییری نکردن. اما کم کم احساس می کنید لباس های شما هر روز تنگ تر میشه. چرا این اتفاق میفته؟ کم خوابی، اشتها رو تحت تاثیر قرار میده و شدیدا باعث پرخوری میشه. هورمونی که به مغز دستور میده که نیازی به غذا نداره، شبها و هنگام خواب از کار میفته. حالا اگر کم خوابی داشته باشید، اون مرتب ترشح میشه و به شما میگه باید غذا بخورید. با مرور کردن مورد یک متوجه میشید که با کم خوابی تصمیمات غلطی میگیرید و یکی از اونها میتونه انتخاب غذاهای بد و پرخوری باشه. مطالعات نشون داده کسانی که هر شب حدود ۸۰ دقیقه کمتر می خوابند روز بعد تمایل دارند تا ۵۵۰ کالری بیشتر دریافت کنند.

در هنگام رانندگی خطرساز هستید.
کمبود خواب باعث مشکلات زیادی در تاریخ بشر شده است. باور نمی کنید؟ حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ رو به یاد بیارید. اما تحقیقات نشون داده که تاثیرات منفی خواب آلودگی و کم خوابی مشکلات عمده ای در زندگی ما بوجود میاره. حدود صد هزار تصادف در هر سال در آمریکا به علت خواب آلودگی گزارش می شود. این یعنی ۱۱۵۰ مورد مرگ، ۷۱۰۰۰ مصدوم و حدود ۱۲.۵ میلیارد دلار خسارت در آمریکا. این ارقام حتما ارزشش رو داره که هیچوقت با خواب آلودگی رانندگی نکنید. تاثیر خواب آلودگی در هنگام رانندگی تا حد زیادی شبیه مصرف الکل است.

کم خوابی منجر به کاهش تستسترون مردان می شود.
مردانی که مدام خسته و بی حال هستند و میل کمی به ارتباط با همسرانشون دارن، کم خواب ترین مردانند. یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار کاهش تستسترون کمبود خواب است. تحقیقات روی ۱۰ مرد انجام گرفت. به هر کدام از آنها فقط اجازه ۵ ساعت خواب در شبانه روز داده شد. باورکردنی نبود که پس از یک هفته تستسترون آنها با ده تا پانزده درصد میزان عادی رسید. این مساله تاثیر خواب کافی رو به خوبی نشون میده.
۳ راه حل ساده برای خواب بهتر
۱۲ ساعت قبل از خوابیدن از نوشیدن قهوه، چای، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا جدا خودداری کنید. کافئین ساعت های زیادی در بدن شما باقی میمونه و باعث کم خوابی میشه. البته این بستگی به بدن شما و واکنش های اون داره. به جای این نوشیدنی ها سعی کنید عصرها از میان وعده های انرژی زا مثل آجیل و ماست استفاده کنید.
لانه خود را بسازید. تخت اتاقتون رو تا حد ممکن محل راحتی درست کنید. محل خواب شما باید خنک، تاریک و آزاد باشه.
برای خواب برنامه ریزی کنید. از یک ساعت قبل از خواب آرامش خودتون رو فراهم کنید. کتاب بخونید و یا به حمام برید. حداقل ۳ ساعت قبل از خواب ورزش را تموم کنید. اصلا به صفحه های نمایشگر تلفن همراه و کامپیوتر نگاه نکنید. این عوامل شدیدا اعصاب شما را تحریک می کنه.
پیشواز آسیا برگزارکننده تور نمایشگاهی با ۱۷ سال تجربه

About Author

client-photo-1
admin

Comments

دیدگاهتان را بنویسید