غذاهای اسپانیایی (بخش اول – بارسلونا)
image of 1140x530

بارسلونایی ها در آشپزی بسیار خلاقانه عمل می کنند و روغن زیتون، سیر و گوجه در اغلب غذاهایشان استفاده می شود. گاهی کشمش و آجیل را می توان در بشقاب‌های سبزیجاتشان دید و در غذاهایی دیگر مرغ یا گوشت قرمز را با میوه می‌پزند.

غذاهای مورد علاقه بارسلونایی ها:

  • سرسوئلا (Zarzuela): این غذای دریایی از ترکیب انواع ماهی‌ها، خرچنگ، میگو و شاه میگو و صدف و تهیه می‌شود. این مواد را به همراه روغن زیتون، گوجه، لیمو، فلفل قرمز و ادویه تفت می‌دهند و گاها به آن آرد و گوشت قرمز نیز اضافه می‌کنند. سرسئولا را به همراه نان و لیمو در ماهیتابه ای بزرگ سرو میکنند.


  • پا امب تومکت (Pa amb tomaquet): این غذا همانطور که از نامش بر می آید ترکیبی از نان و گوجه است، اما با این وجود می توان آن را یکی از پرطرفدارترین و اصیل‌ترین غذاهای بارسلونا دانست. برای تهیه پا امب تومکت نان را با نمک و روغن زیتون طعم‌ دار می‌کنند و گوجه و سیر را روی آن می‌مالند. این غذا به عنوان تاپاس (پیش‌غذای اسپانیایی) و یا میان وعده سرو می شود.


  • فیدیئودا (Fideua): فیدیئودا غذایی دریایی به همراه مقدار زیادی نودل است. ترکیبات این غذا شامل نودل، انواع ماهی و میگو است که معمولا با لیمو طعم‌دار شده و در ظرف‌های بزرگ سرو می شوند.


  • کرما کاتالانا (Crema Catalana): این دسر که ترکیبی از کاستارد غلیظ و کارامل است را با نام کرم بروئل نیز می شناسند. برای طعم دادن به این دسر از وانیل، لیمو، پرتقال و دارچین استفاده می کنند.


  • کلسوتادا (Calçotada): این غذای اصیل و محبوب اسپانیایی از کلکوت (پیازچه بومی اسپانیا که هر سال آخر زمستان برداشت می شود.) و سس رومسکو (ترکیبی از فندق، بادام و فلفل قرمز) تهیه می‌شود. مردم حومه شهرها این پیازچه‌ها را کباب کرده و می‌خورند،  به طور متوسط در سال مصرف کلکوت برای هر نفر ۲۰ عدد است.


  • اسکالیویدا یا سبزیجات کبابی (Escalivvida): این غذای سنتی از بادمجان، فلفل دلمه‌ای، گوجه، پیاز، سیر، روغن زیتون و نمک تهیه می‌شود. مواد را کبابی و بادمجان را نیمسوز می‌کنند.اسکالیویدا ریشه در کلمه کاتالانیایی به معنای پختن در خاکستر دارد و به پخت آن در آتش اشاره دارد. این غذا را به عنوان تاپاس (پیش غذا) هم سرو می‌کنند.


  • اسکیسادا یا سالاد ماهی نمک سود (Esqueixada): اسکیسادا از ماهی، روغن، گوجه، پیاز، روغن زیتون، سرکه، نمک و  تخم‌مرغ آبپز تهیه می‌شود، نوعی سالاد دریایی است که معمولا در فصل تابستان سرو می‌شود.

About Author

client-photo-1
admin

Comments

پاسخی بگذارید