عجیب ترین پل‌های جهان را بشناسید !
image of 1140x530

این پل‌ها هر کدام لقبی دارند: بزرگ‌ترین، طولانی‌ترین، شلوغ‌ ترین و… . همه این پل‌ها یک ویژگی مشترک دارند: اینکه اجداد ما حتی در رویای خود هم نمی‌توانستند آن‌ها را تصور کنند. این پل‌ها شگفتی‌های مهندسی و معماری هستند و در واقع شکل گرفتن هر کدام از آن‌ها نشانگر قدرت و توانایی انسان است.

۱٫ طولانی‌ترین پل جهان- ۱۶۵ کیلومتر روی هوا
دانی یانگ – کانشان«Danny Yang-Kunshan»،‌ چین

چینی‌ها قطب جدید مهندسی در جهان هستند. آن‌ها در سال‌های اخیر شماری از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین پل‌های جهان را ساخته‌اند و حالا در میان ۵ پل طولانی جهان ۳ تا از‌ آن‌ها در مسیر قطارهای مافوق سریع پکن- شانگهای واقع است. این مسیر که سالانه ۸۰ میلیون نفر در آن تردد می‌کنند با بودجه ۳۳ میلیارد دلاری ساخته شده است. پل دانی‌یانگ-کانشان در آغاز سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و با طول بیشتر از ۱۶۵ کیلومتر طولانی‌ترین پل جهان شد. طبیعی است که امکان حرکت با پای پیاده روی این پل وجود نداشته باشد اما گذر از آن با قطار مافوق سریع که با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند، بسیار لذت‌بخش است. در حال حاضر به لطف مسیر جدید ساخته شده و قطارهای مافوق سریع، مسیر پکن- شانگهای که قبلا ۱۱ ساعت به طول می انجامید، ۵ ساعته طی می‌شود.

۲٫ مرتفع‌ترین پل جهان-۴۰۰ متر بالاتر از سطح زمین
میلاوو «Mylavu»، فرانسه

پل میلاوو چندان طولانی نیست، این پل در واقع ۲ تپه را به هم وصل می‌کند، اما مسئله این است که این ۲ تپه در جنوب فرانسه در یک معبر استراتژیک واقع شده‌اند. معبر باریک میان جنوب فرانسه و اسپانیا؛ جایی که در تابستان‌ها صدها هزار مسافر راهی آن می‌شوند. این پل ساخته شد تا ترافیک سنگین‌ این مسیر را سبک کرده و راه را برای مسافران کوتاه کند. ساخت این پل ۱۷ سال (۱۹۸۷ تا ۲۰۰۴) طول کشید. میلاوو از ارتفاع ۳۲۵ متری شروع می‌شود و به سمت بالا شیب اندکی دارد، در بلندترین نقطه ارتفاع این پل تا زمین ۴۱۰ متر است که آن را به مرتفع‌ترین پل جهان تبدیل کرده است. این پل جدا از این رکورد، منظره فوق‌العاده‌ای هم دارد. اگرچه عبور هیچ کس با پای پیاده از روی این پل مجاز نیست، اما یک مسابقه دو و میدانی به طول ۲۰‌ کیلومتر در تابستان‌ها در این منطقه برگزار می‌شود که دونده‌ها کل مسافت پل را طی می‌کنند و از زیبایی فوق‌العاده آن لذت می‌برند.

۳٫ بزرگ‌ترین پل آجری جهان – ۲۰ میلیون آجر یعنی چقدر؟
ویلی کاشنر«Willy Kushner»، آلمان

این پل تنها ۶۰۰ متر طول دارد که در میان «ترین‌‌های» پل‌های جهان اصلا رقم زیادی محسوب نمی‌شود اما ویژگی این پل در واقع طول یا ارتفاع آن نیست بلکه مصالحی است که در ساخت آن به کار رفته است. این پل واقع در منطقه ساکسونی آلمان شرقی با بیش از ۲۰میلیون آجر ساخته شده است. این در حالی است که اکثر پل‌های جهان از فلزات یا سنگ ساخته می شوند و استفاده از آجر، با توجه به گرانی آن انتخاب عجیبی است؛ اما خب، وجود چند کارخانه آجرپزی در اطراف این منطقه مصالح ساخت پل ویلی کاشنر را توجیه می‌کند. در کنار مسیر ریل راه آهن این پل، مسیر پیاده‌روی هم وجود دارد که می‌توانید از آن عبور کنید و از منظره زیبای آن لذت ببرید.

۴٫ طولانی‌ترین پل سرپوشیده جهان-پل ۱۱۰ ساله

هارتلند بریج«Hartland Bridge»، کانادا

دولت کانادا در مورد ساخت پلی روی رودخانه سن‌جان مردد بود زیرا وضعیت آب و هوایی متغیر این ناحیه ساخت پل و استفاده از آن را مشکل می‌کرد، اما گروهی از مردم این پروژه را به شکل مشارکتی و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به سرانجام رساندند. آن‌ها این پل ۴۰۳ متری مسقف را در سال ۱۹۰۱ ساختند و ۵ سال بعد آن را به دولت فروختند. حالا با پیشرفت‌های علمی، دیگر پل‌های سرپوشیده ساخته نمی شوند و برای همین پل‌ هارتلند به طولانی‌ترین پل سرپوشیده جهان بدل شده است. می‌توانید هم با اتومبیل و هم به صورت پیاده از داخل این پل سرپوشیده بگذرید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

۵٫ بزرگ‌ترین پل معلق جهانپل ۴کیلومتری با ۲ پایه

آکاشی کایکو«Akashi Caicos» یا پل مروارید، ژاپن
زمانی که این پل در حال ساخت بود، بسیاری از افراد آن را غیرممکن می‌دانستند و حتی برخی مهندسان معتقد بودند که در نهایت ساخت این پل ممکن نخواهد شد، اما ژاپنی‌ها طرح رویاپردازانه خود را عملی کردند. پل آکاشی کایکو در واقع بزرگ‌ترین پل معلق جهان با طول ۴۳۰۰ متر است که تنها بر روی دو پایه قرار گرفته و این نکته آن را به معجزه‌ای در علم «معماری» بدل کرده است. پل آکاشی کایکو شهر بندری مشهور کوبه را به جزیره آواجی مرکز صید مروارید ژاپن که در کل تاریخ ژاپن به نام دروازه مروارید شهرت داشته وصل می‌کند (علت نام گذاری این پل به پل مروارید هم همین است). این پل که در سال ۱۹۹۸ تکمیل شد ویژگی‌های منحصر به فردی دارد، مثلا در مقابل بادهایی با سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت و همچنین زمین ‌لرزه‌هایی به قدرت ۵/۸ ریشتر مقاومت است.

۶٫ عریض‌ترین پل جهان -غول ۸۰ساله
سیدنی هاربر«Sydney Harbor»، استرالیا
پلی که ۶۰ متر عرض آن است به چه دردی می‌خورد؟ اگر جواب این سوال را از مردم سیدنی بپرسید به شما خواهند گفت: به درد کم کردن ترافیک. در واقع پل هاربر بسیاری از مشکلات ترافیکی سیدنی را حل کرده است. در این پل بسیار عریض یک بزرگراه ۸ لاینه (۴لاین در هر طرف)، ۲ خط مترو و۲ مسیر مخصوص پیاده‌روی تعبیه شده است. این پل قلب تجاری سیدنی را به منطقه‌های مسکونی حاشیه شهر وصل می‌کند و برای همین نقش بسیار مهمی در زندگی مردم این شهر دارد. شاید باورش برایتان عجیب باشد ولی این پل فوق‌العاده در سال ۱۹۳۲ ساخته شده است. شاید بهترین چشم‌انداز تماشای آن از بالای برج پیلتون است؛‌ پس از بالا رفتن از ۲۰۰ پله می‌توانید بالای برج قرار بگیرید و چشم‌اندازی فوق‌العاده هاربر را نظاره کنید.

۷٫شلوغ‌ترین پل جهان-روزی ۱۵۰ هزار اتومبیل

جرج واشنگتن«George Washington»، نیویورک
این پل که از روی رودخانه هادسن می‌گذرد، نیوجرسی را به منهتن وصل کرده و در واقع شلوغ‌ترین محله‌های شهری نیویورک را به هم وصل می‌کند. بر اساس آمار ، هر ساکن شهر نیویورک حداقل ۷ بار در طول یکسال از روی این پل عبور می‌کند. احتمالا تعجب کرده‌اید که این همه وسیله نقلیه چطور می‌توانند از یک پل عبور کنند. اما باید بدانید جرج واشنگتن یک پل ۲ طبقه است که در مجموع ۱۴ لاین دارد (۸ لاین در قسمت بالایی و ۶ لاین در قسمت پایینی) و برای همین اتومبیل‌ها چندان در ترافیک این پل گرفتار نمی شوند.

About Author

client-photo-1
admin

Comments

دیدگاهتان را بنویسید